Tegevused
(Aruanded inglise keeles: 2001/2002)

   EL LIFE projekt naaritsa taastamiseks

EL LIFE projekt 2001-2004

1. Lühikokkuvõte
Euroopa naaritsa mustela lutreola taastamine Eestis: tehis- ja saarepopulatsioonid Lehekülje algusesse

Mustela lutreola (euroopa naarits) on eriti ohustatud endeemne kiskjaline Euroopas. Selle liigi dramaatilise hääbumise peapõhjus on võõrliigi Mustela vison rühmasisene agressioon, mis on viinud euroopa naaritsa väljasuremise äärele ka nendes vähestes maades, kus ta on veel fragmentaarselt säilinud. Prognooside kohaselt kaob see liik juba lähitulevikus, kui tema kaitseks ei võeta kähku kasutusele radikaalseid ja tõhusaid meetmeid.

Euroopa naaritsat kui rangelt kaitstavat loomaliiki käsitlevad ka EL elupaikade direktiiv ja Berni konventsioon.

Käesolev projekt on unikaalne Euroopas ja garanteerib euroopa naaritsa ellujäämise, isegi kui see liik mujalt on täielikult hävinud.

Projekt, mida toetab IUCN Species Survival Committee Mustelid, Viverrid and Procynoid Specialist Group, juhindub IUCNi reintroduktsioonialastest juhtnööridest.

Projekti eesmärgid on:

  1. kasvatada Tallinna Loomaaias paljunevatest loomadest elujõuline Mustela lutreola tehispopulatsioon, mis suudaks säilitada selle liigi geneetilist mitmekesisust vähemalt 25 aastat;
  2. luua Mustela lutreola elujõuline populatsioon Saaremaal, kus ta on kättesaamatu mingile (Mustela vison) (saar moodustab osa Lääne-Eesti Biosfääri Kaitsealast).

Projekt tugineb euroopa naaritsa pidamise ja paljundamise pikaajalisele kogemusele (alatest 1983. a.) Tallinna Loomaaias, samuti alates 1998. aastast tehtavale ettevalmisustööle euroopa naaritsa populatsiooni loomiseks Hiiumaal. Projekti käsutusse antakse 100-isendiline tehispopulatsioon ja uus pooleli olev paljunduskompleks. Hiiumaalt omandati järgmisi kogemusi: kogu saar (1000 km2) puhastati võõrliigist Mustela vison; kahel korral lasti saarele katseliselt lahti vähesel arvul naaritsaid ning teostati loomadele paigaldatud raadiosaatjate abil järelevalvet; korraldati reklaamikampaania, mis tugevalt on mõjutanud avalikkuse positiivset suhtumist saarel toimuvasse.

Eesmärkide saavutamiseks on projekti käigus ette nähtud järgmised põhitegevused:

  1. paljunduskeskuse valmisehitamine Tallinna Loomaaias;
  2. tehispopulatsiooni suurendamine ja hoidmine sellisel tasemel (110 looma), mis tagaks 90% liigi geneetilise heterosügootsuse säilimise 25 aastaks ja annaks küllaldase arvu rajajaloomi reintrodutseerimiseks;
  3. tehistingimustes kasvanud loomade ettevalmistamine loodusesse lahtilaskmiseks;
  4. uuringud saarel enne reintrodutseerimist;
  5. Mustela lutreola reintrodutseerimine Saaremaale (2500 km2);
  6. Mustela lutreola ohjamisplaani väljatöötamine Hiiumaal, et tagada selle liigi pikaajaline püsimine saarel (see plaan oleks edaspidi eeskujuks ka Saaremaa plaani väljatöötamisel).

Projekti oodatavad tulemused on järgmised:

  1. Saaremaal loodud tuumikgrupi ümber tekiks elujõuline Mustela lutreola populatsioon;
  2. elujõuline Mustela lutreola tehispopulatsioon 25 aastaks.

Sellised tulemused tagaksid liigi ellujäämise isegi siis, kui liik mujal Euroopas hävib. Lisaks saab selle unikaalse projekti käigus omandatud kogemusi tulevikus kasutada ka teiste samalaadsete projektide käivitamisel maailmas.

Projekti elluviimise järel kannavad tehispopulatsiooni eest liigikatselisel eesmärgil hoolt Tallinna Loomaaed ja sihtasutus "Lutreola", Saaremaa ja Hiiumaa populatsioonide eest aga Lääne-Eesti Biosfääri Kaitseala.

Täielikku vastutust projekti teostamise eest kannab mittetulunduslik sihtasutus "Lutreola" koostöös Tallinna Loomaaia ning Lääne-Eesti Biosfääri Kaitseala Hiiumaa Keskusega.


2. Eesmärgid ja oodatavad tulemused Lehekülje algusesse

Kindlustada Mustela lutreola ellujäämine Euroopas ja taastamine Eestis, rajades selle liigi elujõulised populatsioonid tehistingimustes ja Saaremaal. Projekti käigus tuleb luua Tallinna Loomaaias juba olemasoleva paljuneva populatsiooni najal elujõuline Mustela lutreola tehispopulatsioon, milles oleks tagatud 90% geneetilise mitmekesisuse säilimine vähemalt 25 aastaks; rajada lisaks Hiiumaa populatsioonile teine elujõuline saareline Mustela lutreola populatsioon Saaremaal (mõlemad saared kuuluvad Lääne-Eesti Biosfääri Kaitsealasse); koostada plaan juba loodud Mustela lutreola Hiiumaa populatsiooni ohjamiseks.

Oodatavad tulemused:

  • Reintrodutseeritud Mustela lutreola on moodustanud Saaremaal paljuneva tuumikpopulatsiooni, mis tulevikus võib kasvada 168-233 isendini.
  • Mustela lutreola tuumikalade kaitse Hiiumaal ja Saaremaal seadusega garanteeritud.
  • Välja on töötatud Mustela lutreola kaitsekorralduskava Hiiumaal.
  • Mustela lutreola paljunduskeskuse infrastruktuur Tallinna Loomaaias on valmis.
  • On loodud geneetiliselt, demograafiliselt ja käitumuslikult

3. Teostaja ja partnerid Lehekülje algusesse

Teostaja:

  • Sihtasutus "Lutreola"

Partnerid:

  • Tallinna Loomaaed,
    Paldiski mnt. 145, Tallinn 13522, Eesti
  • Lääne-Eesti Biosfääri Kaitseala Hiiumaa Keskus,
    Vabrikuväljak 1, Kärdla, Hiiumaa, Eesti

 

4. Kaasfinantseerijad Lehekülje algusesse

  • Tallinna Loomaaed
  • Lääne-Eesti Biosfääri Kaitseala Hiiumaa Keskus
  • Stichting Dierentuinen Helpen (Zoos Help),
    Plantage Kerklaan 38-40, 1018 CZ Amsterdam, Holland
  • Eesti Keskkonna Investeeringute Keskus,
    Rävala pst 8, 10143 TALLINN, Estonia
 
     

lutreola@lutreola.ee